Регион

Ограничување на цената на лебот

05 авг 2022

Со одлука на Владата на Србија, малопродажната цена на лебот од брашно Т-500 е ограничена на 53,50 динари, додека максималната производна цена е ограничена на 45,88 динари.

Како што е наведено на веб-страницата на Министерството за трговија, туризам и телекомуникации во Србија, Регулативата ја ограничува и највисоката стапка на вкупна маржа, пресметана на нето-фактурната цена за сите други видови леб, намалена за рабати и попусти, а изнесува максимум 40%.

Оваа регулатива ќе важи од 9 август и ќе важи 30 дена.

Исто така, на седницата на Владата беше донесена и Уредба за ограничување на цената на пелетите, со која максималната малопродажна цена не може да надмине 38.000 динари за тон во сите пакувања. Регулативата ќе важи 90 дена од денот на влегувањето во сила.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...