Регион

Увозно млеко со сомнителен квалитет ја преплави БиХ

23 ное 2021

Положбата на производителите на млеко во Босна и Херцеговина е тешка и неодржлива, предупредија нивните здруженија. 

Увозот на млеко и млечни производи во последните 10 години е речиси двојно поголем од извозот. За овој период увезени се 43,7 милиони килограми млеко и млечни производи, за нешто повеќе од 140 милиони конвертибилни марки, додека извезени се 66,7 милиони килограми од истите производи, во вредност од околу 77,5 милиони марки. 

Ние имаме ситуација во која на доста млечни производи нема никакво ограничување при увозот. Влегова како сурува стока, потоа некој малку го преработува, препакува и го продава како домашен производ. Млекото од странско потекло не е ни блиску до квалитет како домашното. Тоа е некој концентрат за разлика од млекото што кај нас се произведува, изјави Неџат Биќо, претседател на Здружението на земјоделство на БиХ. 

 

tags:


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...