Регион

БиХ: „Виолета“ купи четвртина од уделот во „ТПДЦ Сараево“

19 фев 2021
Компанијата „Виолета“ купи четвртина од акциите во ТПДЦ (Трговско претпријатие дистрибутивен центар) Сараево од групацијата „Фортенова“ .
 
Со оваа набавка, според списокот на акционери на ТПДЦ во Регистарот на хартии од вредност на БиХ, „Виолета“ поседува 24,5% од акциите на ТПДЦ, додека „Фортенова“ го намали својот удел од 50,1 процент на 26,5%, .
 
Вредноста на трансакцијата изнесуваше околу 2,5 милиони евра.
 
Сопственик на 43% од акциите на ТПДЦ од претходно е трговецот „Бинго“, кој, како што неодамна беше објавено, купи мнозински удел во „Инит“, Сараево, исто така од групацијата „Фортенова“.


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина(ВО ЖИВО) 7 FMCG Ритеил Самит во Сараево: Заедно градиме иднина!

25 фев 2021

„Инвеј“ сака да ги преземе сите акции на „Витал“

25 фев 2021

„Бинго“ го презеде ИНИТ од „Фортенова“

25 фев 2021

Наскоро нова фабрика месната индустрија „Равлиќ“

25 фев 2021

„Дон Дон“ планира да продаде 10 милиони крофни оваа година

25 фев 2021

Нектар најави „зелена“ мисија

25 фев 2021
Вчитува уште новости...