Македонија

Предлог: трговците во туристичките места да работат и во недела

12 мај 2022

Министерството за економија поднесе до Собранието предлог измени и дополнувања на Законот за трговија, со кои предлага во туристичките места сите трговци на мало да можат да работат во недела и за време на празници. 

Измените и дополнувањата на Законот за трговија се доставени до партениците за нивно разгледување и усвојување во Собранието.

Со овие измени се дава можност на сите туристички места што се пропишани со Закон за туристичка дејност, продавниците и дуќаните во кои се врши трговија на мало да можат да работат и во деновите кои се третираат за неработен ден и државни празници во текот на целата година.

Надоместокот од 100 проценти дневница за работа во недела и празници останува - доколку се усвои предлогот, дневницата на работниците треба да им ја платат трговците на мало кои ќе работат во туристичките места. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...