Македонија

Нова инвестиција: Шведскиот бренд Nick’s ќе отвори 150 работни места во Битола

05 мар 2021

„Ник'с Балканс“, дел од шведскиот бренд Nick’s, најави проширување на нивната браунфилд инвестиција во R&D и во нов производствен погон во Битола. Инвестицијата е во вредност од 4 милиони евра со која ќе креира  нови 150 работни места.

Истата е планирано да се реализира и почне со работа до крајот на годината, објави Агенцијата за странски инвестиции. 

„Ник'с Балканс“ е присутна во земјата со производство на здрави слатки производи од 2017 година, при што целото производство е наменето за извоз. Во постоечкиот производствен капацитет во Битола има 60 вработени. 

Nick's е светски бренд кој продава во цели свет - станува збор за слатки чоколада, сладоледи, кондиторски производи без употреба на шеќер.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Киппер“ продолжува со експанзијата

07 апр 2021

Министерството за финасии објави Календар на даночната регулатива

07 апр 2021

Во тек се преговори за уште 15 нови инвестиции кои тежат 250 милиони евра

07 апр 2021

„Веро“ ја стартува услугата Vero Drive

07 апр 2021

Отворен е реновираниот „Тинекс“ во Тетово

07 апр 2021

Фирмите кои ќе бидат затворени овие две недели ќе добијат помош

07 апр 2021
Вчитува уште новости...