Македонија

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

02 мар 2021

Домашниот бруто-производ во четвртиот квартал од 2020 година изнесува -0,7%, а за целата година -4,5%, објави Државниот завод за статистика.

Според објавените податоци, пораст лани е забележан кај групата земјоделство, шумарство и рибарство за 1,7%; секторот информации и комуникации за 2,8%; дејностите поврзани со недвижен имот за 1%; областите уметност, забава, рекреација и други услужни дејности, дејности на домаќинствата како работодавци, дејности на домаќинствата што произведуваат разновидна стока и вршат различни услуги за 0,4%. Во другите дејности е забележан пад, кој е најголем кај преработувачката индустрија од 10,6%.

Во четвртиот квартал од 2020 година, пораст е забележан во секторите дејности во врска со недвижен имот од 2% и финансиски дејности и дејности на осигурување од 1%.

Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции што им служат на домаќинствата, во четвртиот квартал лани номинално опаѓа за 1,6%, а нејзиното учество во структурата на домашниот бруто-производ изнесува 62,4%. Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 4,5%, а увозот на стоки и на услуги забележа намалување во номинален износ од 5,7%.

Домашниот бруто-производ во првиот квартал лани имаше стапка на пораст од 0,9%, во вториот -14,9% и во третиот од -3,3%.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Киппер“ продолжува со експанзијата

07 апр 2021

Министерството за финасии објави Календар на даночната регулатива

07 апр 2021

Во тек се преговори за уште 15 нови инвестиции кои тежат 250 милиони евра

07 апр 2021

„Веро“ ја стартува услугата Vero Drive

07 апр 2021

Отворен е реновираниот „Тинекс“ во Тетово

07 апр 2021

Фирмите кои ќе бидат затворени овие две недели ќе добијат помош

07 апр 2021
Вчитува уште новости...