Македонија

„Прилепска пиварница“ оствари добивка и покрај кризата

02 мар 2021

Приходите од продажба лани, заради бројните ограничувања особено во вториот квартал, изнесуваа 26,1 милиони евра што е за 15 отсто послабо од 2019 година. Речиси целиот приход од продажба компанијата го реализира на домашниот пазар, односно 26,09 милиони евра.

Оперативните расходи на компанијата лани изнесуваат 25,2 милиони евра и се за 20 отсто пониски од претходната споредбена година. Најголемата расходна ставка се трошоците за суровини и други материјали и тие изнесуваат 10,5 милиони евра. Расходите за рекламни и маркетинг-услуги се намалени за 52%.

Нето-добивката на „Прилепска пиварница“ лани изнесува 1,34 милиони евра.

За 2021 година компанијата донесе план за работење на Друштвото во реални и остварливи рамки и поставени се цели за остварување на позитивни финансиски резултати, а во донесениот план првата половина од 2021 година е во целост во корелација со начинот на работењето и условите за работење и влијанието на Ковид пандемијата. Во втората половина од годината планирано е релативно помал удел на наведеното влијание, што значи дека е планирана и се очекува остварување на далеку поголема добивка за деловната 2021 година во споредба со минатата.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Киппер“ продолжува со експанзијата

07 апр 2021

Министерството за финасии објави Календар на даночната регулатива

07 апр 2021

Во тек се преговори за уште 15 нови инвестиции кои тежат 250 милиони евра

07 апр 2021

„Веро“ ја стартува услугата Vero Drive

07 апр 2021

Отворен е реновираниот „Тинекс“ во Тетово

07 апр 2021

Фирмите кои ќе бидат затворени овие две недели ќе добијат помош

07 апр 2021
Вчитува уште новости...