Македонија

Објавена понудата за преземање на „Скопски пазар“

23 фев 2021

На интернет страницата на Македонска берза е објавена понудата за преземање на „Скопски пазар“ од страна на „ЗСФ КОМ“ и „Современ дом“. 

Се нуди откуп на акциите по цена од 6.500 денари за акција, што е за 30 отсто повеќе од просечната цена на тргување во изминатите 12 месеци. Притоа, преземачот се обврзува да ги откупи сите 29.256 обични акции со право на глас. 

Рокот на прифаќање за понудата за преземање почнува на 19.02.2021 година и завршува на 20.03.2021 година. 

 

Извор:емагазин@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаБесими најави нов Даночен календар и Царински тарифник

02 мар 2021

Превозници заглавени на границата со Грција

02 мар 2021

„Алкалоид“ ќе исплаќа дивиденда за 2020 година

02 мар 2021

Највисоки цени на храната во последните шест и пол години

02 мар 2021

Нова инвестиција: Шведскиот бренд Nick’s ќе отвори 150 работни места во Битола

02 мар 2021

Отворен е првиот „Стокомак“ во Радовиш

02 мар 2021
Вчитува уште новости...