Актуелно

Дел од Балканот повторно се затвора

12 фев 2021

Грција воведува строг полициски час во Атина, за да го ограничи ширењето на новиот сој на коронавирусот. 

Се затвораат училиштата и малопродажните продавници, со исклчучок на супермаркетите и аптеките. Кафулињата и рестораните не смеат да примаат гости и ќе работат само со достава, а вратите ќе ги затворат и црквите и фризерските салони...Регионот на Атина по втор пат во целосен карантин од почетокот на пандемијата.

Искуството од првиот бран на пандемијата, како и искуството на локдаунот за време на божиќните празници, покажува дека побрзото воведување на рестрикции доведува до побрзо опуштање на истите, истакна премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис.

Заострени се мерките и во Црна Гора. Граѓаните од  21 часот навечер до 5 часот наутро не смеат да ги напуштат домовите, а за време на викендите нема да има ниту меѓуградски превоз. Со скратено време ќе работат трговските центри, угостителите и објекти за спорт и рекреација, кои најдоцна до 18 часот мора да стават клуч на вратите. Посебен акцент во заострувањето на мерките има во Тиват и Будва каде што епидемилошката ситуација е значително влошена

Навистина последниве неколку дена епидемиолошката ситуација во Тиват е аларманта, така што заедно со Будва е воведено заклучување на градот со посебни мерки. Според последните информации кои ги поседуваме од 8 февруари велат дека 329 граѓани заболеле од коронавирусот, изјави Жељко Комненовиќ, градоначалник на Тиват.

До 25 февруари помалку слобода на движење и за Албанците. Полицискиот час во земјата сега ќе почнува во 20 часот до 6 наутро. Угостителите ќе работат само со достава за време на полицискиот час. Веќе подолг период и во Бугарија угостителските објекти работат само со достава..@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаРуски гигант отвори маркет во Србија

27 јан 2021

„Барила“ го купи „Катели“ за 107 милиони евра

27 јан 2021

Швајцарците почнаа да прават чоколадо во Србија

27 јан 2021

Горан Теменугов: Надежта последна умира

27 јан 2021

„Лидл“ се регистрираше во Македонија

27 јан 2021

Андреј Беле во управувачкиот тим на „Станиќ“

27 јан 2021
Вчитува уште новости...