Свет

Данска ќе го забрани производството на јајца од фарма до 2035 година

23 сеп 2022

Министерството за храна, земјоделство и рибарство на Данска соопшти дека ќе ги забрани новите фарми за јајца од следната година.

Целосната забрана за ваво производство на јајца ќе стапи на сила по 12-годишен преоден период, односно до 2035 година, за „да се обезбеди правилна конверзија на производството“, соопшти министерството.

Сакавме постепено да ги укинеме јајцата од фарма, но што е можно поскоро. Сепак, ние имаме одговорност кон производителите на јајца од фарма, изјави министерот за земјоделство, Расмус Прен. Со 12 - годишната транзиција ќе се избегнат случаите на експропријација со тоа што ќе им се даде време на земјоделците да финансираат и да направат промена, смета Прен.

Супермаркетот „Лидл“ ги отстрани јајцата од фарма од своите полици уште во 2015 година. Другите синџири супермаркети, вклучувајќи ги „Koop“ и „Данск супермаркет“ оттогаш ја следеа таа одлука, што значи дека повеќето супермаркети во Данска повеќе не складираат јајца од кокошки одгледани во кафези.

ЕУ ги забрани кафезите со батерии за одгледување кокошки во 2012 година, но кокошките сè уште можат да се чуваат во поголеми кафези, наречени „збогатени“ или „опремени“ кафези, за производство на јајца, во согласност со директивата на ЕУ која го забрани производството на батерии.

Производството на кафезни јајца во Данска падна од 61 отсто од вкупното производство на јајца во 2010 година на 13 отсто во 2021 година. Според министерството пак, седум производители на јајца од фарма во Данска биле одговорни за 17 отсто од вкупното производство на јајца во оваа земја минатата година.

Иако повеќето супермаркети престанаа да продаваат јајца од фарми, нив сè уште често ги користат рестораните, угостителските претпријатија, фабриките за храна и фармацевтските компании, наведува министерството.

Кокошките на фармите (во кафезите) живеат – како што сугерира името – целиот свој живот во мали кафези со ограничен простор за мавтање со крилјата. Данска, на многу начини, е земја лидер во земјоделството, а тоа мора да биде случај и кога станува збор за благосостојбата на животните, рече Прен во изјава за медиумите.

tags:


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...