Свет

„Хенкел“ повторно ја зголеми прогнозата за продажба

23 сеп 2022

Компанијата за широка потрошувачка „Хенкел“ е уверена дека ќе ја зголеми својата заработка благодарение на нејзиниот просперитетен бизнис со лепила.

Сега се очекува органски раст на приходите од 5,5 до 7,5 проценти до крајот на 2022. Претходно, компанијата имаше цел на плус од 4,5 до 6,5%. 

Конкретно, бизнисот со лепила оди добро и се очекува поголема продажба и овде. Меѓутоа, во минатото, зголемените цени на материјалите и логистиката имаа негативно влијание врз крајната вредност на компанијата со седиште во Дизелдорф.

Продолжуваме да работиме напорно за да го неутрализираме, колку што е можно повеќе, влијанието на драматично зголемените трошоци за суровини, логистика и енергија врз нашиот развој на приходите преку сеопфатни мерки, соопштија од „Хенкел“. 

Компанијата е подложена на реструктуирање, при што се споија проблематичниот бизнис со козметика и одделот за детергенти. Со новата дивизија, чии приходи изнесуваат околу 10 милијарди евра, компанијата би требало да стане помоќна, но и да се намалат трошоците.

За секторот на лепила, кој е најголем во концернот, се очекува органски раст на продажбата од 10 до 12%. Претходните очекувања беа во опсег од 8-10%. Лепилата на групата се користат, меѓу другото, во автомобилската, електричната и градежната индустрија. 

tags:


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...