Свет

„Сеинсберис“ инвестира 6 милиони евра во стартап компании

29 јул 2022

„Сеинсберис“ планира да инвестира најмалку 5 милиони фунти (6 милиони евра) во текот на следните четири години во стартап компании кои комерцијализираат иновативни, одржливи технологии насочени кон намалување на оперативните емисии на јаглерод и потрошувачката на вода.

Трговецот со Williams Advanced Engineering (WAE) за да најде и инвестира во компании од рана фаза низ низа сектори, а не да се ограничува само на синџирот на снабдување.

Иницијативата Sainsbury's Innovation Investments е дел од заложбите на трговецот за постигнување на Net Zero во своето работење до 2035 година

Посветени сме на постигнување на нашата цел Net Zero до 2035 година и горди сме имаме удел во водечкиот пат кон создавање решенија што ќе ги намалат емисиите на јаглерод и потрошувачката на вода не само во нашите продавници, туку и во целиот сектор. Знаеме дека намалувањето на емисиите и користењето на водата е критичен дел од справувањето со климатската криза и за да го постигнеме ова, ја разбираме важноста од инвестирање во пионерски технологии кои можат да ги прифатат сите трговци, рече Патрик Дан, директор за имот и набавки во „Сеинсберис“.

Во 2017 година, Sainsbury's го почна процесот на инсталирање на технологијата Aerofoil во своите фрижидери. Развиена од британската стартап компанија Aerofoil Energy и WAE, технологијата за заштеда на енергија е распространета насекаде и резултираше со за 15% намалување на енергијата.

Се очекува трговецот да ја објави својата прва инвестиција пред крајот на 2022 година.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...