Свет

„Казино“ подготвува криптовалута

08 апр 2021

Француски „Казино“ работи на креирање нова криптовалута, која во следните две години би можела да стане средство за плаќање во сите продавници што работат во рамките на групацијата.

Криптовалутата луг (lugh) се очекува да биде „посигурна“ од другите постојни криптовалути, како што се биткоин и етереум, сметаат експертите. Фактот на кој го темелат ова очекување е што луг ќе биде поврзан со еврото. Освен тоа, лансирањето на новата криптовалута ќе биде под надзор на ревизиската куќа ПВЦ.

Од „Казино“ соопштуваат дека луг најверојатно ќе биде поврзан со лојалните програми. Француската групација работи преку голем број формати, од кои најпознати се „Жиан“, супермаркетите „Казино“, хипермаркетите „Казино“, „Монопри“, „Франпри“ и „Лидер прајс“.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаКазна за „Алибаба“ од 2,8 милијарди долари

05 апр 2021

„Алди“ ќе доставува производи во соработка со „Голво“

05 апр 2021

Цената на храната се зголемува 10 месеци по ред

05 апр 2021

„Шварц груп“ тестира продавници без персонал

05 апр 2021

„Пармиџано Риџано“ го зголеми производството за 5%

05 апр 2021

Нова аквизиција на „Дијаџио“

05 апр 2021
Вчитува уште новости...