Македонија

Малишиќ: Одредени компании го поскапеа лебот за 10 отсто

14 јун 2024
Одредени компании го поскапеа лебот за 10 отсто, a причината, според нив, е поради зголемените цени на пченицата на светските берзи и...

Винаријата „Бовин“ се закити со златни медали на престижниот вински натпревар во Франција

13 јун 2024
Cabernet Sauvignon Barrique 2020 на Бовин постигна импресивни 89 од 100 поени Cabernet Sauvignon Barrique 2019 на Бовин постигна 87 од 100 поени, надминувајќи го...

„Тиквеш“ го потврди статусот на прва и водечка винарница во ЈИЕ со воведување на ЕСГ стандардите

13 јун 2024
Во изминатите три години од воведувањето на ЕСГ-стандардите, во „Тиквеш“ се реализираа голем број активности и проекти во сите области...

„Лидл“ започна со подготовка за изградба на првиот маркет во Скопје

13 јун 2024
„Лидл“ стартуваше со инвестиција во државава на 24 јануари годинава со изградба на логистичко-дистрибутивен центар во индустриската...

Повик за компании: Аплицирајте за користење на бесплатна експертска поддршка од канадски советници

12 јун 2024
„Македонија2025“ целосно ја покрива тарифата за советникот, како и доаѓањето до Македонија. Компаниите имаат обврска да обезбедат...

Десет години соработка на „Колид с тим“ и „Лидл“

11 јун 2024
Од „Колид с тим“ истакнаа дека за компаниите од Македонија е значајна соработката со голем трговец како што е „Лидл“

„Фајнанс тинк“: Во првиот квартал БДП е зголемен за 1,2 отсто

10 јун 2024
Според објавеното, во првиот квартал од 2024, БДП се зголеми за 1.2% на годишна основа, задржувајќи ја потиснатата економска динамика од 2023.

АХВ: Храната е безбедна, граѓаните да внимаваат на рокот на употреба

07 јун 2024
Директорот на АХВ истакна дека и покрај тоа што храната во земјава е безбедна, сепак поради грешка на економските оператори може да се...

„Виталиа“ учествуваше на „ПЛМА Амстердам“

06 јун 2024
Со учеството на „ПЛМА Амстердам“, „Виталиа“ не само што ја зацврсти својата позиција како лидер во индустријата за здрава храна, туку...

Отворен реновираниот „Кам“ во Струмица

05 јун 2024
Новоуредениот „Кам“ е распространет на вкупна површина од 597 м², со зголемен капацитет од 35 паркинг-места, при што овозможува полесен...

Светскиот ден на млекото одбележан во круг на големото семејство на „Бучен Козјак“

04 јун 2024
Како општествено одговорна компанија, „Бучен Козјак“ постојано поддржува проекти за едукација и негување на вистинските вредности...

„Бимилк“ го одбележа Денот на млекото со продолжување на стратешкото партнерство со СОС Детско село

03 јун 2024
Донацијата од „Бимилк“ за згрижувачките семејства кои се дел од Центарот за поддршка на згрижувачки семејства ги опфаќа семејствата...
Вчитува уште новости...