Свет

ГСК ја одби понудата на „Унилевер“, се очекува нова

27 јан 2022
„Унилевер“ долго време ја мери поделбата на потрошувачите на фармацевтскиот гигант „ГалаксоСмитКлајн (ГСК) и може да биде...

„Лореал“ претстави боење на косата со помош на паметни технолошки уреди

27 јан 2022
Colorsonic, лесен, рачен уред дизајниран за домашна употреба, користи иновативен процес на мешање и рамномерно нанесување на бојата на косата

„Баерсдорф“ го купува „Шантекај“

26 јан 2022
Компанијата „Баерсдорф“ потпиша договор за купување на козметичкиот бренд Chantecaille, кој ќе биде вреден меѓу 590 и 690 милиони долари.

„Унилевер“ најавува разрешување на 1.500 директори

26 јан 2022
Холандско-британскиот FMCG-производител „Унилевер“ најави 1.500 откази на директорски позиции, како дел од реорганизацијата...

Gillette и Oral-B ја предводат понудата на P&G LifeLab

26 јан 2022
Компанијата презентира иновации инспирирани од потрошувачите кои го менуваат начинот на кој луѓето се грижат за секојдневните потреби.

На Русија ѝ се заканува уништување на вино вредно 15 милијарди рубљи

25 јан 2022
Поради нови закони донесени сега, на почетокот на 2022 година, десетина милиони литри вино во Русија се под закана од уништување

Германската економија загуби 350 милијарди евра поради пандемијата

25 јан 2022
Германската економија претрпе огромни штети од почетокот на пандемијата, соопшти Институтот за германска економија (ИВ) во Келн

„Проктер & Гембл“ ја зголеми прогнозата за приходите

24 јан 2022
Компанијата за широка потрошувачка „Проктер & Гембл“ ги надмина своите квартални прогнози за приходи од продажба

„Алди“ ја отвори првата продавница без каси

21 јан 2022
Продавницата беше неколку месеци тестирана од вработените и сега е отворена за купувачите

„Линдт“ има помали приходи поради проблеми со снабдувањето

21 јан 2022
Швајцарскиот производител „Линдт“ очекува приходите од неговите чоколади да пораснат помалку во 2022 година во споредба со претходната...

„Кока кола“ ќе исчисти 15 од најзагадените реки во светот

20 јан 2022
Постојат 1.000 реки во светот преку кои се слева 80% од пластиката во океаните

„Карфур“ во стратешко партнерство со „Мета“

20 јан 2022
Трговскиот синџир „Карфур“ најави стратешко партнерство со компанијата „Мета“ (новото име на Фејсбук)
Вчитува уште новости...