Hashtag: 'храна'
Свет

ЕУ ќе ги менува етикетите на храната

17 јан 2022
Нови промени доаѓаат од Брисел во означувањето на рокот на траење на прехранбените производи
Свет

Кина откупи речиси половина од залихите на храна во светот

10 јан 2022
Залихите на пченица ги покриваат потребите за една ипол година
Свет

Полска го укинува ДДВ - то на храната

27 дек 2021
Инфлацијата во Полска во ноември изнесуваше 7,8 отсто на годишно ниво
Македонија

Зголемени трошоците на живот во ноември

09 дек 2021
Намалување е забележано кај свежото и разладеното овошје за седум проценти
Македонија

Владата ги замрзна цените на основните прехранбени производи

05 дек 2021
Највисоките цени на производите се утврдуваат на нивото на цените кои се применувале на 1 декември 2021 година, во трговијата на големо и...
Свет

ФАО: Храната скапа како никогаш досега

02 дек 2021
Ова е највисокото ниво од јуни 2011 година.
Свет

Недостигот на пченица ги крева цените на тестенините

22 ное 2021
Производителите веќе не можат да сметаат на канадската тврда пченица, а жетвата во Италија беше слаба
Свет

ФАО: Цените на храната во светот се искачија на нов десетгодишен максимум

04 ное 2021
Цените на земјоделските производи драстично пораснаа минатата година
Свет

ЕУ: Наскоро измени на ознаките за рокот на траење на храната

26 окт 2021
Кај многу прехранбени производи ќе дојде до промена на датумот на рокот на траење со цел да се спречи непотребното фрлање храна, при што...
Свет

Аргентина ги замрзна цените на храната во следните 90 дена

15 окт 2021
Кошничката со основни прехранбени производи изнесуваше девет проценти од просечната плата во декември 2019 година и 11 проценти при...
Свет

Драстично поскапување на храната во Германија

13 окт 2021
Причина е поскапувањто на шеќерот, житарките и другите сосотојки чија цена во последните месеци скокна за 40 отсто
Свет

ФАО: Храната најскапа во последните 10 години

08 окт 2021
Цените на житните култури најмногу се зголемија минатиот месец
Вчитува уште новости...