Hashtag: 'струја'
Македонија

Бектеши: Ќе предложиме укинување на мерките за помош на фирмите

23 фев 2023
Од Организацијата на потрошувачи (ОПМ) вчера побараа прехранбените компании кои не ги намалија цените, да ги вратат парите кои се...
Македонија

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирана струја

09 дек 2022
Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември
Македонија

Пазарниот инспекторат од денес во засилени инспекции во маркетите

01 дек 2022
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ја има целата листа на компании од прехранбената индустрија кои од денес ЕСМ ќе ги снабдува со...
Македонија

Од 1 декември двојно пониска цена за струја за 235 прехранбени компании

24 ное 2022
Вкупно 235 прехранбени компании потпишале договор со ЕСМ Продажба за поевтина електрична енергија по фиксна цена од 80 евра по мегаватчас
Македонија

Утре истекува рокот за аплицирање за снабдување со струја по повластена цена

22 ное 2022
Околу 1.000 компании тоа можат да го направат согласно со податоците од Централен регистар во делот на нивната регистрација со шифра на...
Свет

Британските пабови и ресторани го скратуваат работното време

15 ное 2022
Во индустријата, 22 отсто од бизнисите ги наведуваат цените на струјата во ноември како главна грижа
Македонија

Фирми со манипулации влегле на регулираниот пазар на струја

11 ное 2022
Фирмите кои со манипулации влегле на регулираниот пазар за снабдување со струја, од јануари автоматски ќе бидат вратени на слободниот...
Македонија

Субвенционирана струја и за целата месна индустрија

10 ное 2022
Владата ќе излезе во пресрет на барањето на Комората целиот синџир на месната индустрија да биде покриен со субвенционирана електрична...
Македонија

Поевтина струја за 200 фирми

31 окт 2022
Владината одлука се однесува на компаниите кои што произведуваат основни прехранбени производи во кои спаѓаат производителите на...
Македонија

Од 1 декември фиксна цена на струјата за 150 прехранбени компании

19 окт 2022
Фиксната цена ќе биде позната кога ќе биде донесена одлуката од страна на Владата
Македонија

Стотина прехранбени компании ќе бидат префрлени на регулиран пазар на струја

14 окт 2022
Оваа мерка би важела од 1 декември 2022 година
Регион

Трговците во Солун ќе затвораат порано за да штедат струја?

05 окт 2022
Конкретно, предлогот е продавниците во вторник, четврток и петок да работат од 10 до 19 часот, а во понеделник, среда и сабота од 10 до 16 часот
Вчитува уште новости...