Hashtag: 'Влада'
Македонија

Утре ќе нема полициски час, од задутре ќе почува од полноќ

11 мај 2021
Владата на РСМ на денешната седница одлучи од 13 мај (четврток) полицискиот час во земјава да трае од полноќ до 4 часот наутро...
Македонија

Се укинува забраната за семинари, обуки, работилници....

28 апр 2021
Забраната за вакви настани беше воведена на 5 април, а потоа беше направен исклучок само за оние кои се организираат за наставниот кадар
Македонија

Шести пакет мерки: 17,8 милиони евра за 10.000 компании

20 апр 2021
На сите угостителски објекти ќе им бидат покриени 30 отсто од просечниот месечен приход и ќе има надомест по вработен од 15.200 денари
Македонија

Утре Владата ќе предложи шести пакет економски мерки

19 апр 2021
Од денес, пак, кај граѓаните ќе почнат да стигааат милијарда и 920 милиони денари поддршка за плати за месеците февруари и март
Македонија

Владата донесе петгодишна Стратегија за безбедност на храната

14 апр 2021
Официјалните контроли ќе се спроведуваат на ефективен, ефикасен и сигурен начин за да обезбедат заштита на здравјето на луѓето
Македонија

Законски измени за зголемување на К-15

08 апр 2021
Владата вчера, на 64. Седница, го утврди текстот на Предлог-законот за изменување на Законот за данокот на добивка, со кој се одредуваат...
Македонија

Менаџментот кај Заев: „Лидл“ ќе гради и логистички центар во Македонија

07 апр 2021
Опремата која ќе се користи во центарот за логистика е според најсовремените стандарди во Европа
Македонија

Недела – неработен ден, ама од 1 јануари 2022

26 мар 2021
Министерката за труд и социјална политика вели дека произлегле и други размислувања за кои се дебатира отворено
Македонија

Почна постапката за повлекување на втората транша од 80 милиони евра од ЕУ за ковид-мерките

19 мар 2021
Сите надлежни институции во најкраток можен рок треба да го пополнат Извештајот со статус на реализација на економски мерки за...
Македонија

Од вечерва полициски час - правила и исклучоци за движење

10 мар 2021
Министерството за информатичко општество и администрација е задолжено да објави соопштение со кое ги известува граѓаните и...
Македонија

Ќе се формира нов совет за заштита на потрошувачите

24 фев 2021
Донесено е Решение за именување членови
Македонија

Последна помош за исплата на плати

17 фев 2021
Чесно е Владата да ја испрати пораката – очекуваме развој, раст. Тоа се случува во светот, ги следиме трендовите, рече Заев
Вчитува уште новости...