Hashtag: 'пластични кеси '
Свет

„Алберт Хеин“ ги отстрани бесплатните ќеси за овошје и зеленчук

06 мај 2022
Холандскиот трговец „Алберт Хеин“ ги отстрани бесплатните пластични ќеси од одделот за овошје и зеленчук. Се очекува со овој потег...
Македонија

Собрани 235.000 евра од пластичните кеси за еден месец

28 јан 2022
За десет пати е намалена употребата на пластични кеси во Македонија, откако на 1 декември стапи на сила законот со кој се забранува...
Регион

Хрватска: Забранета употреба на пластичните кеси од 15 до 50 микрони

30 дек 2021
Во следниот период, постепено од пазарот ќе се повлекуваат и другите видови кеси
Македонија

Производителите бараат да се одложи законот за пластичните кеси

02 дек 2021
ЦЕната да се зголемува постепено, а законот да се измени во консултација со засегнатите страни
Актуелно

Пазарење „по ново“: Од вага, директно во торба

01 дек 2021
Од денеска, за граѓаните ќе бидат достапни само биоразградливи кеси за кои ќе се наплатува надомест од 15 денари
Македонија

Од среда пластичните кеси ќе чинат по 15 денари

29 ное 2021
Од, среда, 1 декември, стартува забраната за употреба на пластични кеси во трговијата и на пластични амбалажи во угостителските објекти...
Македонија

По 15 денари ќе се наплаќаат пластичните кеси од 1 декември

16 сеп 2021
Исто така, од 1 декември 2021 година ќе се забрани за користење пластичното пакување за еднократна употреба во угостителските објекти што...
Регион

„Лидл Србија“ ги укинува пластичните кеси

04 јун 2021
Во пресрет на Светскиот ден на животната средина, 5 јуни „Лидл Србија“ одлучи дополнително да придонесе за подобрување на заедницата...
Регион

Забрана за употреба на пластични кеси во Нови Сад

22 јан 2021
Забраната за употреба на пластични кеси за еднократна употреба на продажните и сервисните пунктови во Нови Сад стапи на сила од 1...
Свет

Германија ги забранува пластичните кеси

09 дек 2020
Германскиот парламент изгласа забрана за пластични кеси во малопродажбата, почнувајќи од 2022 година
Македонија

Најмалку по 10 денари ќе чинат пластичните кеси во маркетите

24 дек 2019
Годишно на домашниот пазар се пуштаат меѓу 120 и 150 милиони пластични кеси кои завршуваат како отпад
Регион

„Кауфланд“ во Хрватска ги укинува пластичните кеси

05 ное 2019
„Кауфланд“-Хрватска е првиот трговски синџир кој одлучи да ги отстрани пластичните кеси од продажбата почнувајќи од 1 јануари 2020...
Вчитува уште новости...