IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Четврток, 23.11.2017 || Просечната нето-плата во септември – 23.229 денари  |  Голем пораст за приватните трговски марки на „Теско“  |  Амазон оди „во шопинг“  |  „Попова кула“ со добивка од 4,8 милиони денари  |  Задолжителна квота за жени во управувањето со компаниите  |  „Дониа“ наградена со јубилејно признание  |  „Алибаба“ со нова инвестиција од 2,9 милијарди долари   |  Почнува втората потрага по „Добри брендови“  |  „Хол фудс“ со поголеми снижувања за премиум членовите на „Амазон“  |  „Тиквеш“ го претстави годинашното младо вино  |  Argeta веќе се произведува и во САД  |  Поповолна економска состојба во преработувачката индустрија во октомври   |  Зголемен прометот во индустријата во септември  |  Деловни средби за нови партнерства  |  Унапредување на трговските односи меѓу двете земји  |  „Нестле“ ќе го реорганизира бизнисот со храна за бебиња  |  „Нимрод“ е втор снабдувач со дивеч во Европа  |  Крањските колбаси собраа 1.200 посетители  |  „Кооп“ воведува свинско без антибиотици  |  Месото најскапо во Швајцарија  |   ||
   

Европа: Ќе има ли криза за путер?

11.09.2017

На Европа ѝ се заканува криза со путер, како последица на новите навики во исхраната кои доведуваат до рекордни цени на путерот во Европа и намаленото производство, за кое предупредуваат големите производители на млечни производи.

 

Според податоците на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации, цените на путерот во јули се зголемиле за 14%.

Според официјалните податоци, резервите на путер во Европската Унија на крајот од мај изнесувале вкупно 1.396 тони, што се оценува како практично да не постојат, споредено со 92.548 тони резерви во мај 2016 година.

Според аналитичарите на пазарот, причина на високите цени на путерот се ниските откупни цени на млекото во Европа и медицинските истражувања, кои укажуваат дека путерот е поздрав за исхраната, во споредба со маргаринот.

Главниот извршен директор на данската млечна индустрија „Арла", четврта најголема млекарница во светот, Педер Туборг, на почетокот од јули предизвика бура меѓу потрошувачите, тврдејќи дека светот ќе се соочи со недостиг на путер, поради намалениот обем на производство.


Назад
 

 
 
 
back to top