IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 17.11.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Македонија: Зголемување на прометот во трговијата на мало

03.07.2018
Според податоците што ги објави Државниот завод за статистика, прометот во трговијата на мало, во мај 2018 година, во споредба со мај 2017 година, бележи зголемување во неколку групи и класи.
Зголемувањето на прометот е забележано во групите: трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 13%, а реално за 9,7%), трговија на мало со непрехранбени продукти, освен гориво (номинално за 7,7%, а реално за 4,9%), трговија на мало, освен трговија со горива (номинално за 10,3%, а реално за 8%) и трговија на мало со автомобилски горива (номинално за 12,8 %, а реално за 1,9%).Назад
 
 
 
 
back to top