IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Хрватска: „Збербанк“ ќе биде сопственик на 39,2% од „Агрокор“

20.06.2018

Привремениот совет на доверители вчера едногласно го изгласа договорот за „Агрокор" и му даде согласност на владиниот повереник Фабрис Перушко да го предаде на суд.

Најголемиот косопственик на новиот „Агрокор" ќе биде „Збербанк" со удел од 39,2%, сопствениците на обврзници ќе имаат 25%, банката ВТБ 7,5% и „Загрепска банка" – 2,3%, изјави вонредниот повереник Перушко. Тој додаде дека од сопствениците има уште 4 хрватски компании што не се од банкарскиот сектор – „Адрис"  со 1,4% сопственост, „Франк" со 1,3% и „Сапониа" и „Сокол Мариќ" со по 0,6%.

Постигнавме договор со „Збербанк", при што договорениот модел за наплата зависи од идните резултати на групацијата и ќе биде исплатен земајќи ја предвид вкупната профитабилност на „Агрокор". Договорена е и можноста за делот во „Меркатор" да се замени со косопственички дел во „Агрокор", истакна Перушко.

Ирена Вебер, заменичка на владиниот повереник, соопшти дека текстот на договорот е комплексен, на 7.300 страници и дека на него се работело речиси шест месеци, а во последните неколку недели и деноноќно. За договорот да почне да се применува потребна е потврда од Трговскиот суд.


Назад
 

 
 
 
back to top