IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Србија: Заврши 4. FMCG самит во Белград

27.11.2017

„Иновациите и дигитализацијата ќе го обележат периодот што претстои". Со овој заклучок заврши 4. FMCG самит во Србија, најголемиот трговски настан во регионот, во организација на магазинот InStore, кој се одржа во хотелот „Краун плаза" во Белград.

 

Годинашната конференција собра на едно место повеќе од 450 професионалци од секторот трговија со стоки за широка потрошувачка.

Според впечатоците од учесниците, со изборот на теми и говорници собирот понудил најрелевантни примери на добро и инвентивно работење на компании од земјата и од регионот и панорама од актуелни трендови и предизвици.

Дополнителна тежина на годинашниот собир му дадоа излагањето на Квентин Роје, генерален директор на компанијата „Делез" - Србија, на Ентони Сошиќ, генерален директор на „Меркатор-С", како и динамичната презентација на клучниот говорник, футурологот Метју Браун од Велика Британија.

Настанот заврши со тркалезна маса за предизвиците на FMCG индустријата, модерирана од Милан Ќулибрг, главен и одговорен уредник на магазинот НИН, на која учествуваа Петар Јагодиќ, генерален директор на дистрибутерската куќа „Мерката", Обрад Поповиќ, директор на трговскиот синџир ДТЛ (Domaći trgovački lanac) и Слободан Василиќ, извршен директор на „Неопланта".

Меѓу говорниците, на годинашното издание настапија Маријана А. Молнар („ГфК"), Сандра Мелихен („Јуниверс лајсенсинг"), Иван Крушковиќ („Нилсен"), Патрик Зупанчиќ („Промо фил"), Роналд Луисер („Фокус"), Марко Дерќа („АТ Керни"), Предраг Курчубиќ („Ипсос") и Игор Јавор („М старт").


Назад
 

 
 
 
back to top