IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Македонија: Засилени контроли во месарниците

26.02.2018

Низа неправилности во работењето на месарниците констатирале инспекторите на Агенцијата за храна и ветеринарство при проверка на 398 месарници во Македонија.

Во периодот од декември минатата година агенцијата спровела засилени инспекциски контроли на условите за производство, чување и трговија со месо и со производи и подготовки од месо во месарниците низ земјава.

Кај дел од операторите се забележани недоследности во поглед на хигиената, непридржување од мерките за дезинфекција и дезинсекција, неправилно декларирање на местото и пуштање во промет на пратки месо без комерцијални документи. Кај некои оператори било констатирано работење без план за микробиолошки анализи на производите, а во еден случај и вршење дејност во објект што не бил регистриран во Агенцијата за храна и ветеринарство.

На фирмите кај кои биле констатирани недоследности им биле изречени 25 решенија за отстранување на недостатоците, кај 9 биле спроведени едукации, на 11 им биле изречени парични казни во износ од 3.000 до 5.000 евра, во денарска противвредност и биле уништени 414 килограми производи што биле произведени во нерегистриран објект

Од Агенцијата најавуваат дека засилените контроли во месарниците ќе продолжат и во претстојниот период, на целата територија на Република Македонија.


Назад
 

 
 
 
back to top