IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 13.12.2017 || „Марс“ е малцински сопственик на „Кајнд“  |  Аqua Viva со две глобални признанија  |  АХВ: Не се увезени небезбедни производи на „Лакталис“  |  „Хајнекен“ гради фабрика од 85 милиони евра  |  Храната за доенчиња Celia Expert 2 повлечена од пазарот  |  „Гомекс“ отвори маркет во Бајмок  |  Тони Балажич преминува во „Панвита“  |  Во „Амазон“ работат 120.000 роботи  |  Нова фабрика на „Ла линеа верде“ до крајот на годинава  |  Основан е Клуб на извозници  |  „Теско“ претстави вина со понизок процент на алкохол  |  Незначително намалување на цените на храната во ноември  |  „Ист оф Ингланд ко-оп“ ќе продава храна со поминат рок  |  Стопиран увозот на крекери и кекси од Србија и од БИХ  |  Агенцијата „Берин“ одбележа 25 години работење  |  „Конзум“ и хрватските доставувачи со заедничка акција  |  „Бимилк“ прославува 65 години  |  Деловни резултати на „Кофола“  |  „Оркла“ ја купува „Хелт анд спортс нутришн груп“  |  Октомвриски индекси на прометот во секторот трговија  |   ||
   

Македонија/БИХ/ЦГ/Србија: Западен Балкан во трговска војна со Хрватска

08.08.2017

Босна Херцеговина, Македонија, Црна Гора и Србија побараа од Хрватска да ја отповика одлуката за драматично зголемување на таксите за увоз на овошје и зеленчук или во спротивно ќе се соочи со соодветен одговор.

 

Четирите земји го упатија ултиматумот по средбата на претставници на четирите влади што се одржа во понеделникот во Сараево.

На 14 јули Хрватска, која е земја членка на Европската унија, ги зголеми давачките за увоз на овошје и зеленчук за 22 пати. Европската комисија порача дека сите страни треба да ги почитуваат трговските обрски.


Назад
 

 
 
 
back to top