IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 17.01.2018 || „Гомекс“ планира отворање на 30 продавници  |  „Бел фуд груп“ го презема „Хугли“  |  „Фереро“ го купува американскиот кондиторски сегмент на „Нестле“  |  „Маркс & Спенсер“ го продаде бизнисот во Хонг Конг  |  „Лакталис“ повлекува 12 милиони пакувања млеко за бебиња  |  „Атлантик група“ ја презема дистрибуцијата на „Марс“  |  Пазарџиите ќе работат со лиценци  |  „Агрокор“ ја демантира продажбата на маркетите „Конзум“  |  „Нестле“ го продава кондиторскиот сегмент  |  „Кауфланд“ ќе отвори 15 супермаркети во Молдавија  |  „Волмарт“ ја зголемува платата на работниците  |  „Скопски пазар“ излегува од бизнисот со маркети  |  Тина Пухало Грладиновиќ нов директор на „К пивовари“  |  Нови инвестиции и зголемена добивка на „Витаминка“ во 2018  |  Работењето на „Агрокор“ бележи позитивни резултати  |  Diet Coke со 4 нови вкусови и со поинаков изглед  |  „Млинотест“ наскоро со нова фабрика  |  „Карлсберг БХ“ официјален дистрибутер на пивото Erdinger   |  „Молсон корс“ го купува „Аспал“  |  Пораст на продажните цени на индустриските производи во ноември  |   ||
   

Словенија: Втора продавница „Робин фуд“

13.12.2017
Во љубљанската населба Шишка, на Целовшка, бр. 111, беше отворена втората социјална продавница „Робин фуд", во која ќе се продаваат евтини производи.

Тоа е првиот синџир со поевтини производи во Словенија, а првата продавница била отворена во Марибор, во јули годинава, каде што се вработени тројца продавачи
.
Во љубљанската продавница, вработени се четворица луѓе, а во понудата има околу 100 различни производи. Продавницата и магацинот зафаќаат површина од 250 квадратни метри.

Како што објаснува Далибор Матијевиќ, ова се социјални продавници со т.н. комерцијална цел. Името на продавниците „Робин фуд", тој го заштитил и со соработниците сега работи на отворање франшизи, кои ќе имаат и други имиња што се типични за земјата, како што се Томаж, Јанез и сл.

Матијевиќ има намера да го прошири проектот и надвор од границите на Словенија – најпрвин во Хрватска (Риека), потоа во Србија (Белград), Полска и во Западна Европа.

Назад
 

 
 
 
back to top