IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 24.09.2018 || Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |  „Бимилк“ му даде нов лик на Тумбе Кафе во Битола   |  „Лесковачка скара“ само со дозвола   |  „Бучен Козјак“ се редизајнираше – производите со нови дизајни веќе се на полица  |  Пивото ќе поскапи од 2019 година  |  Нова мобилна апликација на „Рамстор“   |  За три месеци одземени половина тон лажен мед   |  Нема потврда од науката дека ГМО се штетни   |   ||
   

Србија: Во Србија храната се купува на одложено

15.08.2018
Чековите во Србија главно се користат за да се подмират трошоците за исхрана. Најчесто купените производи се отплатуваат одложено на четири до десет месеци.
 
Засега, најмногу чекови има во касите на трговците со прехранбени производи, кои одобруваат и најдолг рок за отплаќање, а многу помалку се користат за купување на мебел и бела техника. 

Во првите шест месеци од 2018 година, во Србија се испишани 3,9 милиони чекови и потрошени повеќе од 17,4 милијарди динари, покажуваат податоците на Народната банка на Србија. Тоа е речиси 148 милиони евра кои се плаќаат „на одложено". 

Чековите учествуваат со 3% до 5% во прометот на трговците со прехранбени производи. Како што истакнуваат тие, овој процент би бил повисок доколку банките немаат толку строги правила за контрола при нивното издавање. За трговците со храна, не им било никогаш поповолно да ги кредитираат купувачите, овозможувајќи им плаќање на одложено. Но, од друга страна, банкарите немаат намера да го зголемат максимумот од 5.000 динари, ниту да им ги олеснат процедурите. Назад
 
 
 
 
back to top