IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 20.10.2017 || Очекувајте го октомврискиот број на InStore   |  ССК прогласен за шампион за мал бизнис  |  Е-продажбата ќе надмине 1 трилион долари до 2027 година  |  Наскоро „Шпар“ ќе го отвори стотиот објект во Словенија  |  „Универекспорт“ отвори сопствен дистрибутивен центар  |  Сè поголем извозот на рускиот пазар  |  „Синагога“ со значително зголемени приходи  |  Отворен логистички центар на „Воли“  |  „Кауфланд“ ги зголемува платите за 11%  |  140 години работење на „Мирна“ од Ровињ  |  „Винаг“ продаден за речиси 2 милиони евра  |  Најбитно е да имате добра идеја   |  Увоз на храна во вредност од 101 милијарда евра  |  Дрон што ќе ги полни електричните автомобили во движење  |  Детали за преземањето на „Дониа“  |  Ајварот Perustija – достапен и на домашниот пазар  |  Скопје во центарот на бизнис-настаните во ЈИЕ  |  Огромен интерес за производите на „Макпрогрес“ на „Ануга“  |  „Алибаба“ ќе инвестира 15 милијарди долари во логистика  |  Црква ќе ги враќа верниците со црковно пиво  |   ||
   

Македонија: Во Македонија не се увезени небезбедни јајца

09.08.2017

Во Македонија не се увезени конзумни јајца од Холандија, за кои Европската Комисија предупреди дека дел од количините пласирани во неколку европски земји се загадени со инсектициди, информира Агенцијата за храна и ветеринарство на Република Македонија..

 

Единствените јајца што биле увезени во земјава биле со потекло од Србија, од каде во првите 6 месеци од 2017 година биле увезени вкупно 162.560 килограми, а во 2016 година 509.402 килограми конзумни јајца.

Од Агенцијата информираат дека домашното производство на јајца и увозот на конзумни јајца во Република Македонија се под постојана конторла на официјални ветеринари од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Со досегашните контроли и според процедурите на националната програма за мониторинг досега не биле евидентирани отстапувања  што можат да влијаат на безбедноста на конзумните јајца, ниту од домашното производтсво, ниту кај количините  што биле увезени.


Назад
 

        
 
 
 
back to top