IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Македонија: „Витаминка“ го купи имотот на „Брилијант“ за 7,3 милиони евра

15.02.2018
Денеска „Витаминка" потпиша договор за купопродажба на имотот на „Брилијант" со „Комерцијална Банка" АД Скопје. Во сопственост на „Витаминка" преминува недвижен имот, објекти од 4.956 м² и земјиште со право на сопственост од 21.592 м², подвижни ствари како и пренос на права од индустриска сопственост.
Целта на инвестицијата од 7,3 милиони евра е долгорочно обезбедување на суровинска база за производството и зацврстување на Друштвото како лидер во прехранбената индустрија во Македонија. 

Со денешниот потпишан договор почнуваме и конкретни чекори за реализирање на нашата деловна стратегија што ќе овозможи понатамошен долгорочен развој. Инвестицијата е во насока на модернизација и автоматизација на техничко-технолошките процеси, комплементарност и интегрирање во производството како и развој на нова група производи. Правиме еден голем чекор напред што ќе значи поголема и подобрена деловност на компанијата, максимално искористување на потенцијалите и зацврстување на позицијата на пазарот, велат од „Витаминка".

Од „Комерцијална банка", која се јавува во својство на продавач за значењето на договорот, велат дека се задоволни сме што една од најдобрите македонски компании во прехранбената индустрија „Витаминка" го презема деловниот потфат на фабриката за масло за јадење „Брилијант". Сметаме дека овој договор има пошироко значење за економијата и ќе претставува успешно искуство во промоцијата на домашното производство, истакнуваат од „Комерцијална банка". Назад
 

 
 
 
back to top