IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 22.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Македонија: „Вина од Македонија“ e за укинување на забраните за продажба на алкохол

12.07.2017

Здружението „Вина од Македонија" се приклучува кон иницијативата на Стопанската комора на Македонија за укинување на обврската за поседување лиценца за продажба на алкохол, како и за отстранување на временското ограничување за продажба на алкохолни пијалаци.

Во здружението членуваат најголемите производители и извозници на вино во земјава.

Примената на ригорозните ограничувања во трговијата со алкохолни пијалаци во изминатите девет години, нанесе голема финансиска штета на производителите на вино, како и на целокупната домашна винска индустрија. Заедно со лозарството, оваа индустрија создава и до 20% од годишниот домашен бруто-производ остварен во земјоделството и обезбедува егзистенција за околу 30.000 производители на грозје, повеќе од 12.000 сезонски работници и за повеќе од 2.000 вработени во домашните винарници, велат од „Вина од Македонија".

Ограничувањето на продажбата на алкохолни пијалаци во трговската мрежа, според здружението, придонело за намалување на продажбата на вино за повеќе од 10 отсто на годишно ниво, што негативно се одразува на приходите на винарниците и на нивните планови за откуп на грозјето од лозарите.

Дополнителен аргумент за укинување на ригорозните ограничувања во трговијата со алкохолни пијалаци, меѓу кои и на виното, е и тоа дека земјава има најмала просечна потрошувачка по жител во Европа од само 7 литри вино. За споредба, во земјите членки на ЕУ од нашиот регион: Бугарија, Грција, Словенија и Хрватска, потрошувачката на вино надминува 25 литри по жител. Во ниту една од овие земји, не постои ограничување на продажба на вино во трговијата, велат од здружението.


Назад
 

 
 
 
back to top