IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

ЕУ: Увоз на храна во вредност од 101 милијарда евра

18.10.2017

Увозот на храна во ЕУ минатата година изнесувал речиси 93 милиони тони од земјите надвор од Унијата, во вкупна вредност од 101 милијарда евра.

Во споредба со 2012 година, увозот на храна во ЕУ во обем се зголемил за 6%, а по вредност – за 18 отсто, покажуваат податоците на „Евростат". Најмногу се увезува овошје и зеленчук, како и риба, кафе, чај, какао и зачини.

Извозот на храна од земјите на ЕУ лани изнесувал околу 90 милиони тони на пазарите надвор од Унијата, во вредност од 84 милијарди евра. Во однос на периодот од пред пет години, обемот на извезена храна е зголемен за 42%, а вредноста за 20 отсто.

Најголемиот извозник на храна во ЕУ е Холандија, по која следуваат Германија, Франција, Италија и Шпанија, а главниот извозен пазар се САД. Од ЕУ најмногу се извезуваат житни култури, како и овошје и зеленчук, месо, млечни производи и јајца.


Назад
 

 
 
 
back to top