IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Хрватска: Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“

22.02.2018
Од „Бадел 1862" соопштија за успешно спроведена постапка за докапитализација со која основачкиот капитал е зголемен на 29,9 милиони евра. Во оваа постапка стратешкиот инвеститор „Метеор" учествуваше со 28,8 милиони евра, а државата со 1,14 милиони евра.
Компанијата преку Загребската берза објави дека Надзорниот одбор дал согласност на одлуката на Управата за утврдување на точниот износ на уплатата во пари и во внесени права во основачкиот капитал и на точниот број на акции што се издаваат.

Со одлуките на Управата и на Надзорниот одбор утврдено е дека записот на акциите е спроведен и вкупно се запишани 22.268.139 редовни акции, секоја со минимален износ од 10 куни, со што вкупниот номинален износ е 222,68 милиони куни (29,9 милиони евра).

Во зголемувањето на основачкиот капитал учествуваше стратешкиот инвеститор „Метеор", со износ од 28,8 милиони евра, и Република Хрватска со износ од 1,14 милиони евра, додека Загребска банка го извести „Бадел 1862" дека нема намера да го искористи правото за побарувања во основачкиот капитал, истакнуваат од „Бадел 1862". 

Компанијата „Метеор" кон крајот на јануари ја исполни својата обврска за спроведување на докапитализацијата на „Бадел 1862" со склучување на договор со кој, побарувањата се во износ од 24,7 милиони евра вложување во основачкиот капитал и уплата од 4,02 милиони евра. Според неофицијалните информации, уделот на „Метеор" во компанијата е 84 отсто од вкупните акции, додека уделот на државата ќе падне на околу 13 до 14 отсто.Назад
 

 
 
 
back to top