IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

Грузија: Успешна година за „Шпар“

16.02.2018

Грузиската филијала на трговскиот синџир „Шпар" соопшти дека зад себе има успешна година – 2017 година е заокружена со 42 објекти во земјата, од кои два се отворени во текот на годината.

Двата нови објекти, кои се наоѓаат во грузиската престолнина Тбилиси, располагаат со големи пекарски оддели, во рамките на кои, освен печива, може да се купат и традиционални грузиски производи.

Трговецот истакнува дека фокусот на локално произведените, традиционални производи има позитивен ефект на посетеноста на продавниците и на вредноста на потрошувачката кошница. Во рамките на супермаркетите има и „Шпар кафе", како и автомати за кафе и за сендвичи за носење.

„Шпар интернационал" на пазарот во Грузија е присутен од 2014 година, преку партнерството со локалната компанија „Фудмарт", кога беа отворени првите три објекти во Тбилиси.

Извор: www.esmmagazine.com

Назад
 

 
 
 
back to top