IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Среда, 26.09.2018 || „Старбакс“ укинува работни места   |  Род од 60.000 тони мандарини   |  Јужна Кореја забрани кафе во училиштата   |  Tри нови медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“  |  Холандскиот синџир „Шпар“ влегува на пазарот   |  "Food show“ на 5-ти и 6-ти ноември во Белград   |  Голема побарувачка на производите без глутен   |  Голема забава со Петко, „Поточиња“ и вкусна храна пред Веро Тафталиџе  |  Данците бараат органска храна   |  „Едека“ воведува ласерски етикети   |  „Веро“ трајно ги намали цените на 650 производи   |  Се продава „Навип винарство“   |  Кроасаните 4U добија интернационален сертификат   |  „Метро“ најави продажба на хипермаркетите „Реал“  |  Македонија со национален штанд на најголемиот прехранбен самит во ЈИЕ   |  „Фонтера“ првпат работи со загуби   |  Сарај доби „Coca-Cola Aктивна зона“   |  Кочанскиот ориз не е со ГМО   |  „Витаминка“ изложува на саемот Worldfood Москва 2018   |  „Бовин“ прослави две децении постоење   |   ||
   

Бугарија: „Унилевер“ го купи бугарскиот бренд сладоледи Denny

11.07.2018

„Унилевер" ја купи бугарската компанија „Сладоледна фабрика", која го произведува брендот сладоледи Denny.

Договорот, чија вредност не е објавена, ќе подлежи на одобрување од Комисијата за заштита на конкуренцијата, пренесува бугарски „Регал".

Бугарската компанија, лоцирана во Велико Трново, е основана во 1993 година од Цветан Цветанов и Румен Данчев. Покрај сопствениците, денес во бизнисот се вклучени и синовите на Цветанов – Александар и Вилијан.

Бугарската единица за сладоледи на „Унилевер" и „Сладоледна фабрика" ќе се спојат и новата структура ќе биде дел од „Унилевер саут централ". Цветан Цветанов ќе биде извршен директор на новата фирма, вели Александар Цветанов, маркетинг-менаџер на „Сладоледна фабрика", во изјава за бугарски „Капитал", кој додава дека иницијативата за трансакцијата била на „Унилевер" и дека преговорите се воделе веќе една година. Тој истакнува дека сите вработени во „Сладоледна фабрика" ќе ги задржат работните места.

Џејмс Симонс, извршен директор на „Унилевер саут централ" вели дека со големо задоволство му посакуваат добредојде на сладоледот Denny во семејството на „Унилевер": Denny е омилениот бренд на бугарските потрошувачи. Освен тоа, особено сме задоволни и што Цветан Цветанов ќе му се приклучи на тимот, бидејќи тој е исклучителен претприемач и ќе има важна улога во создавањето на светла иднина за овој нов бизнис.


Назад
 

 
 
 
back to top