IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 20.03.2018 || Годинава ќе биде воспоставен бренд „словенечко пиво“  |  „Др. Еткер“ презема мнозински удел во „Фреиксенет“  |  „Лидл“ ја намалува употребата на пластична амбалажа за трговските брендови  |  „Теско“ го зајакнува сегментот растителна храна  |  „Костко“ е подобар од другите дисконтери  |  „Будимка“ на продажба во април?  |  Досега најголем недостиг на банани  |  Нов заменик генерален директор во „Жито лукс“  |  „Лидл“ наскоро во Чачак и во Параќин  |  „Карфур“ ја претстави новата апликација за нарачка на храна  |  Многу производители, а малку органска храна во маркетите  |  „Алди“ го развива бизнисот во Кина  |  „Јата Емона“ го купи „Крас“  |  Две македонски компании на „Фуд експо“ во Атина  |  „Хенкел“ оствари добри одржливи резултати  |  Отворена е 188. продавница на „Бинго“  |  „Х5 ритеил“ интензивно ја развива е-трговијата  |  „Фрутаром“ со милионска инвестиција во „ Фрутаром Етол“  |  „Кока-кола” ќе произведува алкохолен пијалак  |   „Томи“ стана сопственик на „Бобис“  |   ||
   

БИХ: Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица

19.02.2018
Турски инвеститори сакаат да вложат во развој на месната индустрија во Унско-санскиот кантон и подготвени се да вложат во изградба на кланица со големи капацитети.

Ова беше истакнато при посетата на Министерството за храна, стопанство и сточарство на Турција во овој кантон, каде што се сретнаа и со премиерот на кантонoт Хусеин Рошиќ.

Сакаме да изградиме кланица која ќе биде најголема на територијата на БИХ, а месото од овие простори ќе се извезува во Турција. Нашата земја има позитивни искуства во поглед на месото што на турскиот пазар доаѓа од БИХ и покрај некои проблеми што се појавија во изминатиот период, истакна Фахретин Појраз, претседател на турската делегација.

За Рошиќ реализацијата на ваков проект ќе има огромно значење за развој на стопанството во Унско-санскиот кантон. Делегацијата посети и неколку државни објекти кои можат да се искористат за овие цели, но како што беше најавено, за сите останати детали ќе се договара во наредниот период.Назад
 

 
 
 
back to top