IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 22.04.2018 || „Млин и пекара Љубаче“ со нова инвестиција  |  Natur Premium пристигнува на македонскиот пазар  |  „Монделез“ вложува 90 милиони евра во „фабрика на иднината“  |  „Рамстор“ го отвори 25.маркет  |  „Хенкел“ отвори нова фабрика Somat во Крушевац  |  „Сан Пелегрино“ со приход од 895 милиони евра  |  „Карфур“ ги отвори првите пунктови испорака за пешаци  |  „Персу“ ги повика локалните производители да соработуваат  |  „Кимберли Кларк“ ќе го проширува капацитетот во Алабама  |  „Витамин“ на саемот во Мостар  |  Владимир Косијер нов генерален директор на „Пивара Скопје“  |  „Амазон“ е во преговори со авио-превозникот „Азул“  |  „Домаќа трговина“ со ново место за пазарење  |  Клучно одобрување на „Бајер“ за „Монсанто“  |  „Витаминка“ го рестартира производството на Брилијант  |  Во Сплит отворен првиот супермаркет „Шпар гурмет“  |  Розовиот Kit Kat пристигнува и во Европа  |  „Млекарнa Целеиа“ забележа пораст од 9%  |  „Ошан“ лансира нов формат во Украина  |  „Мирана“ ја купи „Аронија здрава храна“  |   ||
   

Македонија: Трофеј за Vranec Special Selection на „Тиквеш“

12.07.2017

На годинешниот вински натпревар – „Интернешнл вајн челинџ" (International Wine Challenge – IWC) во Лондон, трофејот за најдобро црвено вино од Македонија го освои Vranec Special Selection 2015 на „Тиквеш".

 

На свечената церемонија, претседателот на управниот одбор на „Тиквеш" Светозар Јаневски, лично го доби трофејот од копретседателот на IWC и еден од најпознатите светски вински критичари Тим Аткин. Истовремено, Јаневски и членовите на менаџментот на винарницата остварија средба и со еден од најпознатите светски вински автори Роберт Овен, познат во винскиот свет како Оз Кларк.

 

Од „Тиквеш" велат дека ова е првпат винарница од Македонија, односно од регионот на Југоисточна Европа, да добие вакво престижно признание и додаваат дека освен за винарницата, ова е голема чест и привилегија и за целата македонска винска индустрија, затоа што признание од ваков висок ранг, им се доделува на помалку од 1% од сите пријавени вина на натпреварот. 

Покрај трофејот и златниот медал за Vranec Special Selection, „Тиквеш" на IWC 2017 освои и два сребрени медали за црвеното вино Barovo 2015 и за Grenache Blanc Special Selection 2016, како и пет бронзени медали.


Назад
 

 
 
 
back to top