IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Вторник, 26.09.2017 || Срѓан Златичанин е новиот генерален директор на „Фриком“  |  Извозот на вина и пијалаци се зголеми за 12%  |  „Алди“ ги отвора првите безнински пумпи  |  „Лидл“ ќе продава производи направени според стари семејни рецепти  |  „Кока-кола активна зона“ во Радовиш  |  „Шпар“ - прв меѓународен синџир во Белорусија  |  „Макпрогрес“ ја презема „Дониа“  |  Prohibition – нова безалкохолна верзија на Budweiser  |  „Браун-Форман“ ја зголеми продажбата  |  Oд понеделник во продажба Добриот леб   |  „Крафт-Хајнц“ заинтересирани да го преземат „Данон“  |  „Млекара Плана“ вторпат на продажба  |  „Перно Рикар“ најавува зголемување на продажбата  |  Првата пратка производи тргна за Москва  |  Најважна е поддршката на домашните компании  |  „Ахолд Делез“ е меѓу лидерите за одржливо работење  |  „Жито“ во Петровец, прв во таа општина  |  Нова сезона на „Полица за домашните“ во „Лидл“  |  Златни медали за вината на „Тиквеш“ во Кина   |  „Кока-кола ХБЦ“ и „Пивара Скопје“ – лидери по четврти пат  |   ||
   

Македонија: Трофеј за Vranec Special Selection на „Тиквеш“

12.07.2017

На годинешниот вински натпревар – „Интернешнл вајн челинџ" (International Wine Challenge – IWC) во Лондон, трофејот за најдобро црвено вино од Македонија го освои Vranec Special Selection 2015 на „Тиквеш".

 

На свечената церемонија, претседателот на управниот одбор на „Тиквеш" Светозар Јаневски, лично го доби трофејот од копретседателот на IWC и еден од најпознатите светски вински критичари Тим Аткин. Истовремено, Јаневски и членовите на менаџментот на винарницата остварија средба и со еден од најпознатите светски вински автори Роберт Овен, познат во винскиот свет како Оз Кларк.

 

Од „Тиквеш" велат дека ова е првпат винарница од Македонија, односно од регионот на Југоисточна Европа, да добие вакво престижно признание и додаваат дека освен за винарницата, ова е голема чест и привилегија и за целата македонска винска индустрија, затоа што признание од ваков висок ранг, им се доделува на помалку од 1% од сите пријавени вина на натпреварот. 

Покрај трофејот и златниот медал за Vranec Special Selection, „Тиквеш" на IWC 2017 освои и два сребрени медали за црвеното вино Barovo 2015 и за Grenache Blanc Special Selection 2016, како и пет бронзени медали.


Назад
 

        
 
 
 
back to top