IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Хрватска/Велика Британија: Тодориќ се предал на полицијата, пуштен со кауција

08.11.2017

Сопственикот на „Агрокор" Ивица Тодориќ, за кого претходно Хрватска издаден европски налог за апсење и беше распишана меѓународна потерница од Интерол, вчера се предал на полицијата во Лондон.

Хрватските медиуми јавија дека полиција рано утрото добила известување дека Тодориќ пристигнал во полициската станица Чаринг Крос во Лондон, во придружба на неговиот британски адвокат, каде што бил уапсен.

Повикувајќи се на свои извори, порталот „Дневник.хр" објави дека во текот на вчерашниот ден судијата го пуштил Тодориќ на слобода со кауцијата во висина од 100.000 фунти, но одземен му е пасошот и ќе мора да носи безбедносна алка. Следното рочиште е закажано за 2018 година.

Тодориќ и неговите синови, како и уште 12 менаџери во „Агрокор" се обвинети за незаконско прибавување суми од неколку милиони евра, како и за незаконско водење на деловните книги.


Назад
 

 
 
 
back to top