IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 20.10.2017 || Очекувајте го октомврискиот број на InStore   |  ССК прогласен за шампион за мал бизнис  |  Е-продажбата ќе надмине 1 трилион долари до 2027 година  |  Наскоро „Шпар“ ќе го отвори стотиот објект во Словенија  |  „Универекспорт“ отвори сопствен дистрибутивен центар  |  Сè поголем извозот на рускиот пазар  |  „Синагога“ со значително зголемени приходи  |  Отворен логистички центар на „Воли“  |  „Кауфланд“ ги зголемува платите за 11%  |  140 години работење на „Мирна“ од Ровињ  |  „Винаг“ продаден за речиси 2 милиони евра  |  Најбитно е да имате добра идеја   |  Увоз на храна во вредност од 101 милијарда евра  |  Дрон што ќе ги полни електричните автомобили во движење  |  Детали за преземањето на „Дониа“  |  Ајварот Perustija – достапен и на домашниот пазар  |  Скопје во центарот на бизнис-настаните во ЈИЕ  |  Огромен интерес за производите на „Макпрогрес“ на „Ануга“  |  „Алибаба“ ќе инвестира 15 милијарди долари во логистика  |  Црква ќе ги враќа верниците со црковно пиво  |   ||
   

Србија: Tönnies доаѓа во Србија

03.08.2017

Најголемата германска кланица за свинско месо „Тонис" зема под закуп 2.544 хектари државно земјиште во близина на Кикинда на период од 30 години.

Како што соопшти локалната самоуправа на Кикинда, станува збор за инвестиција во врдност од околу 20 милиони евра, која опфаќа набавка на механизација и изградба на фарма за свињи со капацитет од 70.000 гоени свињи и 2.500 маторици годишно.

Изградбата на фармата е предвидено да почне следното лето, а се очекува во фармата да бидат вработени 50 луѓе.

Како што соопшти градската власт, за закуп на земјиштето биле заинтересирани девет инвеститори, кои биле заинтересирани за вкупно 9.186 хектари.

Холдинг компанијата „Тонис" е сопственик на најголемата кланица за свињи во Германија и важи за лидер во месопреработувачката индустрија во земјата. Основана е во 1971 година, како семејна компанија, во сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија.


Назад
 

        
 
 
 
back to top