IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Велика Британија: „Теско“ претстави вина со понизок процент на алкохол

07.12.2017

„Теско" пратстави линија од пет вина со понизок процент на алкохол, чијшто вкус, како што се наведува, практично не се разликува од тој на сличните вина со повисок процент.

Линијата ги вклучува Cabernet Tempranillo, Garnacha-Rosé и Sauvignon Blanc, а последните две може да се најдат и во пенливи варијанти.

Од „Теско" велат дека за производството на вината, била употребена иновативна техника, со помош на која е намалена алкохолната содржина, а вкусот е задржан. Секое од вината во асортиманот содржи 0,5% алкохол и е произведено во соработка со винскиот производител „Феликс солис". Новата линија ќе биде достапна во повеќе од 700 британски продавници, по цена од 3 фунти.

Во претходната деценија, консумацијата на алкохол во Велика Британија е намалена за 18%. Сè поголем е бројот на купувачите што бараат квалитетен вкус на виното без алкохол, кометира Александра Ранцимен, експерт за вино во „Теско", која додава дека во последниве неколку години се забележува подобрување на квалитетот на сајдерите и на пивата со низок процент на алкохол, што винскиот елемент го фрли во сенка.

Изворwww.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top