IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Хрватска: Стопиран увозот на крекери и кекси од Србија и од БИХ

06.12.2017

Хрватската санитарна инспекција го запре увозот на практи со крекери и кекси со потекло од Србија и од Босна и Херцеговина, поради зголемено присуство на штетната материја акриламид, јавува весникот „Политика", пренесува InStore Хрватска.

 

Како што се наведува во написот, на интернет-страницата на Европскиот систем за брзо предупредување за безбедноста на храната било објавено дека се запрени пратките со кекси од БИХ и била прекината испораката на крекери и нтегрални кекси со путер од Србија.

По објавените информации, надлежните служби исконтактирале со производителите, а за резултатите за присутното количество на акриламид во производите ќе бидат известени Агенцијата за храна на Хрватска (RASFF) и потрошувачите, веднаш штом ги добијат резултатите.

Како што наведува весникот, во оваа фаза од истрагата имињата на производителите не се објавуваат. Акриламидот се смета за потенцијално канцерогена материја.


Назад
 

 
 
 
back to top