IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 10.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Свет: „Старбакс“ укинува работни места

26.09.2018
Американскиот синџир за кафе „Старбакс" се реорганизира, при што прави промени во врвот на компанијата и укинува или групира работни места. 

Ваквите промени временски се поклопуваат со низа предизвици пред кои е исправен „Старбакс", како што се жестоката конкуренција на американскиот пазар и големиот проект за проширување на бизнисот во Кина. 

За три месеци компанијата смени две лица на водечки позиции. Смената на поранешниот извршен директор Хаурд Шултс особено ги загрижи инвеститорите поради недоумница за насоките кон кои ќе се движи компанијата откако Шулц со неа управуваше 40 години. Назад
 
 
 
 
back to top