IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 17.11.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

АХВ потврди: Спорните соини шницли на „Виталиа“ содржат ГМО

10.08.2018
Дополнителната анализа на „Виталиа" потврди присуство на ГМО во соините трошки и шницли, информира Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ).
 
Суперанализата била направена во референтна лабораторија во Европската Унија, а се спровела по барање од компанијата.

Како што стои во соопштението на АХВ увезената соја е по потекло од компанијата „Сојапротеин" од Бечеј, Република Србија, а мострите беа земени во рамки на Мониторинг програмата за безбедност на храната која ја реализира Агенцијата за храна и ветеринарство.

Во Република Македонија, производите соини шницли се увезени од компанијата „Виталиа", а дистрибуирани во прометот преку „Кам". Увозот на соините трошки, извршен е од компанијата „Сопродекс", пласирани исто така, преку „Кам", соопштија од АХВ.

Соините шницли и соините трошки во количина од 510 килограми, дел затекнати во магацин, дел повлечени од продажба, се наоѓаат под официјален надзор и деновиве ќе бидат нештетно уништени, исто како и позитивната мостра ориз во количина од 550 килограми, по потекло од Кочанско, произведена од увозен семенски материјал. 

Агенцијата за храна и ветеринарство веќе подготвува  план за контрола за присуство на ГМО  кај  годинашнава, нова реколта ориз која се произведува во Република Македонија.  

За увозниците и за операторот со храна кој извршил промет на ваквите производи, согласно законот ќе им бидат изречени парични казни во висина до 5 илјади евра, а казна ќе добијат и одговорните лица во овие компании.Назад
 
 
 
 
back to top