IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 18.01.2019 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Финска: Специјално пиво по повод средбата Трамп-Путин

17.07.2018

Финската пиварница „РПС брувинг" произведе ограничена линија пиво специјално пред вчерашниот состанок на рускиот претседател Владимир Путин и американскиот Доналд Трамп во Хелсинки.

На етикетата на пивото, на која се илустрирани портретите на двајцата претседатели како гледаат еден кон друг играјќи ја играта „Лист, камен, ножици", пишува „Да се договориме како возрасни".

Бевме возбудени што Трамп и Путин решиле да се сретнат во Хелсинки. Верувајте ни, никој не знае подобро од нас како се решаваат проблеми. Знаеме дека тие треба да донесат тешки одлуки и да решат големи разлики, но секогаш можат да го направат тоа како возрасни луѓе, изјави Самули Хухтанен, извршен директор на пиварницата.

Пивото било пуштено во ограничено количество од 10.000 шишиња по малопродажна цена од 3,49 евра. И покрај големиот интерес, производителот најави дека нема да лансира дополнителни количества.

Претседателите на Русија и на САД се сретнаа на 16 јули во Хелсинки и разговарале за перспективите на понатамошниот развој на односите меѓу двете земји и за актуелни меѓународни прашања.


Назад
 

 
 
 
back to top