IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 17.11.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Грција: „Шпар“ ќе отвори уште 80 објекти

14.08.2018

„Шпар интернационал" најави дека до крајот на годинава ќе отвори 80 нови продавници во Грција.

По двегодишно отсуство, холандскиот трговски синџир „Шпар" се врати на грчкиот пазар, откако потпиша договор за соработка со трговскиот синџир „Астерас груп" за ребрендирање на постојните продавници на трговецот под банерот „Шпар Хелас".

Годинава беа отворени 8 нови објекти, а до 2022 година, групацијата планира да отвори вкупно 350 продавници. Досега најголемиот објект во Грција е „Шпар Кутелиерис", кој се простира на површина од 1.500 квадратни метри. Во текот на следните неколку недели, трговецот открива дека ќе бидат отворени уште 18 објекти.

Претходно, „Шпар" ја напушти Грција во 2015 година, кога ја прекина долгогодишната соработка со „Веропулос". Холандскиот трговец во оваа земја на југот од Балканот, беше присутен од 1969 година.

Извор: www.esmmagazine.com


Назад
 

 
 
 
back to top