IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Петок, 20.10.2017 || Очекувајте го октомврискиот број на InStore   |  ССК прогласен за шампион за мал бизнис  |  Е-продажбата ќе надмине 1 трилион долари до 2027 година  |  Наскоро „Шпар“ ќе го отвори стотиот објект во Словенија  |  „Универекспорт“ отвори сопствен дистрибутивен центар  |  Сè поголем извозот на рускиот пазар  |  „Синагога“ со значително зголемени приходи  |  Отворен логистички центар на „Воли“  |  „Кауфланд“ ги зголемува платите за 11%  |  140 години работење на „Мирна“ од Ровињ  |  „Винаг“ продаден за речиси 2 милиони евра  |  Најбитно е да имате добра идеја   |  Увоз на храна во вредност од 101 милијарда евра  |  Дрон што ќе ги полни електричните автомобили во движење  |  Детали за преземањето на „Дониа“  |  Ајварот Perustija – достапен и на домашниот пазар  |  Скопје во центарот на бизнис-настаните во ЈИЕ  |  Огромен интерес за производите на „Макпрогрес“ на „Ануга“  |  „Алибаба“ ќе инвестира 15 милијарди долари во логистика  |  Црква ќе ги враќа верниците со црковно пиво  |   ||
   

Македонија/Регион: Скопје ќе биде центарот на бизнис-настаните во ЈИЕ во октомври

27.07.2017

Темата на годинешното издание на „Самит 100 за бизнис-лидери од Југоисточна Европа" ќе биде „поврзување" од сите можни аспекти.

На 16 и 17 октомври, Скопје ќе биде центарот на бизнис-случувањата од регионот ЈИЕ и домаќин на шестиот „Самит 100 за бизнис-лидери од Југоисточна Европа". Примарната цел на самитот ќе биде да се изнајдат конкретни идеи, проекти и предлози за подобрување на поврзаноста во регионот од сите економски и општествени аспекти.

Темата на годинешното издание на самитот ќе биде „поврзување" од сите можни аспекти, вклучувајќи транспорт и бесплатно карго, проектот „Зелена Балканика" кој цели да ја направи ЈИЕ центар за електричната мобилност во европската инфраструктура, брендирање и промоција на регионот, мобилност на луѓето, енергетика, дигитализација итн. Главен гостин ќе биде еврокомесарот за транспорт – Виолета Булц, а ќе бидат присутни околу 150 бизнис и политички лидери од регионот на ЈИЕ, специјални гости од Европската Комисија, Европската банка за обнова и развој, Европската инвестициона банка, Нордерн, Светската банка, Меѓународниот монетарен фонд и други.

Самитот е бизнис-иницијатива, која почнала во 2011 година, како поттик за бизнис-заедницата од регионот да преземе одговорност за бизнис и економска интеграција. Настанот на едно место ги собира најеминентните бизнис-лидери од Словенија, Хрватска, Србија, БИХ, Црна Гора, Македонија, Косово и од Албанија. Иницијатори и организатори на „Самит 100" се „Алкалоид", заедно со Асоцијацијата на менаџери од Словенија, Асоцијацијата на менаџери од Србија, Хрватската асоцијација на работодавачи, фондацијата „Атлас" од Црна Гора, „ББИ банка" и „АСА холдинг" од БИХ.


Назад
 

        
 
 
 
back to top