IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Велика Британија: Се зголемува побарувачката на „храна за носење“

10.11.2017

ИГД прогнозира дека британскиот сектор „храна за носење" ќе се зголеми за повеќе од една третина во следните пет години, односно ќе достигне до 23,5 милијарди фунти (околу 26,3 милијарди евра).

Кафетериите и специјализираните продавници го имаат најголемиот пораст – тие остварија продажба од 17,4 милијарди фунти (околу 19,4 милијарди евра), што е последица од порастот на популарноста на тие формати на продавници.

Малите продавници и супермаркетите, исто така, уживаат во стапките за пораст од околу 6%.

Тоа што го гледаме е сè поголем број на трговци, специјални продавници и доставувачи, кои гледаат како да ги искористат предностите што ги нуди сегментот „храна за носење". Познато е дека потрошувачите почесто одат да купуваат, големината на потрошувачката кошница се намалува и оти сè почесто во продавниците може да се најде „храна за носење", која станува природен дел од нив, велат од ИГД.


Назад
 

 
 
 
back to top