IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Недела, 20.05.2018 || Едукативен и инспиративен ден за паметење  |  Утре се одржува 4. FMCG Summit Скопје 2018  |  „Игло“ ја зголеми продажбата за 15%  |  Ванилата поскапа од среброто  |  Нова инвестиција на „Даути комерц“  |  Потрошувачите ги избраа производите на годината  |  „Хенкел“ останува посветен на продолжување на порастот  |  Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво  |  Решенија за поефикасно и поефективно работење  |  Преработувачите очекуваат поголема конкурентност на домашниот пазар  |  „Монделез“ го презема „Тејтс бејк шоп“  |  „Нестле“ ќе го продава кафето на „Старбакс“  |  Плаќање со мобилен телефон во „Меркатор“   |  Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол  |  Потрошувачката на пиво е најголема во последните пет години  |  „Подравка“ со најдобри резултати во историјата  |  Суперлативи од „Вајн адвокејт“ за три вина на „Стоби“  |  „Виталиа“ ќе вработува ученици по нивното матурирање   |  „Меркатор“ забележа загуба од 181 милион евра  |  „Лидл“ им ги зголеми платите на вработените  |   ||
   

Македонија: Се укинуваат временските ограничувања за продажба на алкохол

09.05.2018

Владата ги прифати законските измени за временските ограничувањата за продажба на алкохолни пијалаци во трговијата на мало и во малопродажните објекти, кои беа воведени во 2008 година.

На вчерашната 67. Седница, Владата го прифатила предлогот за измени и дополнувања на Законот за трговија на Министерството за економија, чија цел е укинување на ограничувањата на времето на продажба на алкохолни пијалаци во трговијата на мало и во малопродажните објекти.

Со предлог-законот не се ограничува времето за продажба на алкохолни пијалаци во малопродажните објекти во трговијата. Според предлогот, продажбата на алкохолни пијалаци и понатаму ќе се врши во лиценцирани продажни објекти, но нема да се бараат посебни услови во продажниот објект, ниту ќе се ограничуваат малопродажните објекти во кои ќе се врши продажбата. На бензинските пумпи нема да се продаваат алкохолни пијалоци, но ќе биде дозволена продажбата во киосците.

По прифаќањето на предлог-законот од министрите во Владата, на ред се пратениците од Законодавниот дом.


Назад
 

 
 
 
back to top