IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

БИХ: Sarajevski kiseljak пристигнува во Ирак

10.08.2017

Ирак е новиот пазар за производите на сараевската компанија за пакувана вода и безалкохолни пијалаци „Сарајевски кисељак". Првата пратка минерална вода Sarajevski kiseljak веќе е на пат кон Ирак и се очекува деновиве да се појави во продавниците, со адаптирани етикети на арапски јазик.

Извозниот аранжман е за ирачкиот пазар е во соработка со парнерската компанија „Емарт Ал-Кхалиј", соопшти производителот.

Извозот во Ирак е нов успех за нашата компанија, кој сигурно позитивно ќе влијае на извозните резултати кои бележат двоцифрен пораст во однос на истиот период минатата година. Нема да запреме овде, туку и понатаму ќе бараме нови можности, вели директорот за продажба и маркетинг на компанијата „Сарајевски кисељак", Давор Чичиќ.

Неодамна компанијата го направи првиот чекор на блискоисточниот пазар, со пласман на производите во Саудиска Арабија. Околу 30% од производите на „Кисељак" се пласираат на странските пазари, во земјите од поранешна Југославија, во Австрија, Германија, Холандија, Данска, Литванија, Шветска, како и во САД, Канада и во Австралија.


Назад
 

 
 
 
back to top