IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Сабота, 24.02.2018 || „Маџид ал Футам“ отвора уште 100 објекти „Карфур“  |  „Диа“ оствари бруто-продажба во износ од 10 милијарди евра  |  Рамљак поднесе неотповиклива оставка  |  Пораст на „Шпар“ од 6,5% по проширувањето  |  За 40-от роденден, Стоби Флипс во вселената  |  Успешно спроведена докапитализација на „Бадел 1862“  |  „Нектар“ закупи најголемо земјиште во Владичин Хан  |  „Фереро“ ќе лансира сладолед Kinder, кој ќе го произведува „Унилевер“  |  dm најави партнерство со „Деметер“  |  „Универекспорт“ ја демантираше поврзаноста со лажната наградна игра  |  „Рекит Бенкисер“ најавува финансиско заздравување  |  Наскоро лабораторија за контрола на квалитетот на карловачките вина  |  „Алди норд“ и „Алди зид“ ќе соработуваат во натпреварот со „Лидл“  |  Турци заинтересирани за изградба на најголемата кланица  |  „Амазон“ отвора неколку дистрибутивни центри  |  Американците се „жедни“ за Corona  |   „Лидл“ ја отвори 93. продавница  |  Успешна година за „Шпар“  |  Извозот кон Русија зголемен за 10,6%  |  Пазарот на пакувана вода вреди 2,8 милијарди евра  |   ||
   

Јапонија / САД: „Сапоро“ ја купи „Анхор бруинг“

09.08.2017

Јапонската пиварница „Сапоро" потпиша договор за преземање на „Анхор бруинг", една од најпознатите независни пиварници во САД.

 

Како што јавија американските медиуми, до крајот на август холдинг компанијата „Сапоро" треба да уплати 85 милиони американски долари, со што и официјално ќе стане новиот сопственик на „Анхор бруинг".

„Анхор бруинг" се смета за еден од зачетниците на занаетчиското пиварство во САД и меѓу најзначајните пиварници за развој на ова движење во САД и во светот.

Преземањето на „Анхор бруинг" се оценува како е уште еден индикатор дека се повеќе крафт пиварници бараат инвестиции за проширување на своето работење, што не може да си го овозможат само со продавње пиво

Од друга страна, со преземањето „Сапоро" сака сериозно да влезе на пазарот во САД, пазар за кој досега проиведуваа пиво во соседна Канада, каде што во 2006 година ја презеде канадската пиварница „Стиман бруерис".


Назад
 

 
 
 
back to top