IN STORE in your country:
Makedonija   Slovenija   Hrvatska   Srbija   BiH  
Povratak na pocetnu stranu  
  Македонија Понеделник, 10.12.2018 || „Виталиа“ продава и во Бангладеш   |  „Нектар“ и „Нелт“ се здружија во Србија   |  „Старбакс“ ќе отвори уште 2.100 ресторани ширум светот  |  „Жито маркети“ прослави 30 години   |  „Дм дрогерие маркт“ забележа двоцифрен раст   |  „Розе“ во „Вашингтон пост“   |  „Виолета“ ја разубави скопска Гинекологија   |  Vincinni извезува во Јужна Кореја   |  Тридневна дружба на вработените на „Макпрогрес“  |  „Лакталис“ го купува „Нестле“ во Малезија за 40 милиони долари   |  Трговците избраа ТОП 100 производи  |  Милијардер купи удел во Starbucks  |  Перутнина Птуј“ ќе продава салами во САД   |  „Метро Бугарија“ воведува автентични млечни продукти  |  Сертификати за компаниите што се фер со потрошувачите  |  „Унилевер“ нема да се сели во Холандија   |  Трговците бираат топ 100 производи   |  Битола стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“   |  Производителите на чоколадо се насочуваат кон Исток   |  Трошоците на живот на месечно ниво намалени, на годишно имаат раст   |   ||
   

Европа: Сè повеќе тестирања за безготовинско плаќање

26.09.2018

Малопродажните трговци продолжуваат со тестирање на безготовинските плаќања.

Во Велика Британија, „Теско" ја отвори својата прва безготовинска продавница, и како што вели Дејв Луис, извршен директор на компанијата, ќе биде релативно едноставнопроектот да се прошири на национално ниво.

„Сеинсберис" воведе нова опција за плаќање во првата продавница „till-free", при што купувачите може да ги скенираат производите и директно да ги стават во торбите. Кога купувањето ќе биде завршено, нивниот паметен телефон ја процесира сметката и може да платат од која било локација во продавницата.

Во Белгија, „Колрајт груп" го продолжи тестирањето со безготовинско плаќање во три супермаркети „Океј" и во еден „Океј компакт". Купувачите најпрвин се најавуваат со картичката Xtra, го скенираат секој производ во кошничката и на крај плаќаат преку банкарска апликација.


Назад
 
 
 
 
back to top